Książki historyczne oraz ich rozwój

2014-09-19

Bardzo częstym zabiegiem autorów książek jest umieszczanie akcji oraz głównych bohaterów na tle znanych i mniej znanych wydarzeń historycznych. Dzięki temu łatwo jest stworzyć bardzo ciekawą, wciągającą i nieco egzotyczną lekturę, która pochłonie czytelnika i pozwoli mu przyjemnie spędzić czas.

W literaturze istotne miejsce zajmują historyczne książki, które przedstawiają wydarzenia i bohaterów sprzed wieków. Już pierwsze książki znane w naszej kulturze - czyli Iliada i Odyseja Homera w pewnym stopniu dotyczą wydarzeń historycznych, choć widać w nich również znaczny wpływ mitów, legend i opowieści niekoniecznie historycznie wiarygodnych. Jednak historia fascynowała pisarzy zawsze.

Popularne historyczne książki powstawały przede wszystkim w XVIII i XIX wieku we Francji, gdzie powieści Wiktora Hugo czy też niektóre dzieła Gustawa Flauberta dotyczyły wydarzeń historycznych.

Również w Polsce książki historyczne w tym czasie cieszyły się dużym powodzeniem - dzieła takie jak “Maria” Malczewskiego, “Konrad Wallenrod” Mickiewicza, czy “Lilia Weneda” Słowackiego mają wyraźne tło historyczne, i choć występują tam również folklorystyczne motywy, to historia jest tam jednak obecna. Prawdziwym mistrzem w dziedzinie książek historycznych jest jednak Henryk Sienkiewicz, którego powieści fascynowały całe pokolenia.