Młodzieżowe powieści dla chłopaków i dziewczyn

2014-09-22

Powieści młodzieżowe często możemy podzielić na dwie odrębne kategorie - powieści przeznaczone dla chłopaków i powieści dla dziewczyn. Choć w pewnym względzie oba rodzaje powieści młodzieżowych są do siebie podobne to jednak istnieją pewne różnice dotyczące kreowania bohaterów, akcji, a także powieściowych realiów. Co ciekawe, znaczenie ma też… płeć autorów! Autorzy, którzy są mężczyznami łatwiej trafiają do chłopców, zaś pisarki znacznie łatwiej zdobywają sobie czytelników płci żeńskiej.

Przykładem może tu być książka “Czerwień rubinu”, która została napisana przez niemiecką pisarkę Kerstin Gier. Jest to świetna, wciągająca przygodowa powieść z wątkiem romansowym, jednak wielu czytelników podkreśla, że jest to przede wszystkim powieść dla dziewcząt. Główna bohaterka jest 16-letnią, normalną (z pozoru) dziewczyną i to przez pryzmat jej spojrzenia poznajemy akcję i wydarzenia, które składają się na fabułę “Czerwieni rubinu”.

Z bohaterką płci żeńskiej jest oczywiście znacznie łatwiej utożsamić się dziewczynom. To one przeżywają podobne rozterki emocjonalne, to one podobnie podchodzą do świata i kierują się podobnymi wartościami. Ważny jest też wątek miłosny, gdyż oczywiście mamy z nim do czynieniu w “Czerwieni rubinu”.

Książki przeznaczone dla chłopców z reguły bardziej koncentrują się na przygodach, ciekawych wątkach fabularnych oraz wartkiej akcji. Choć, trzeba przyznać, tych właśnie elementów nie brakuje również w książce “Czerwień rubinu”. I mimo, że powieść w głównej mierze skierowana jest do dziewczyn, to jednak również chłopcy będą w stanie dobrze się bawić przy lekturze.