Wybitne powieści historyczne - “Salambo” Gustawa Flauberta

2014-09-24

Powieści historyczne to dość popularny rodzaj literatury - wiele osób sięga przede wszystkim po lektury, które bazują właśnie na wydarzeniach historycznych. Często są to wydarzenia z nieodległej przeszłości, czasami jednak zdarzają się również powieści historyczne rozgrywające się w starożytności. Jedną z pierwszych powieści tego typu jest wspaniała, egzotyczna i niezwykle wciągająca (choć dziś już nieco zapomniana) powieść Gustawa Flauberta pt. “Salambo”.

Fulkner wydał “Salambo” w 1862 roku. Co ciekawe, typowe powieści historyczne nie były wcześniej domeną tego wybitnego, francuskiego pisarza. Poprzednia książka Faulknera, “Pani Bovary”, rozgrywała się w czasach współczesnych pisarza i przyniosła mu światową sławę. Jednak po jej napisaniu pisarz stwierdził, że nie jest już w stanie pisać o sprawach współczesnych i skierował swoje zainteresowanie ku starożytności, a konkretnie - starożytnej Kartaginie.

Było to bardzo odważne posunięcie, gdyż archeologia nie była wówczas silnie rozwinięta, brakowało obiektywnych źródeł, a jednak Faulknerowi udało się stworzyć bardzo wiarygodną, inspirującą i ciekawą powieść historyczną.

Akcja książki rozgrywa się w czasie wojen punickich (wojny Rzymu z Kartaginą), kiedy po podpisaniu traktatu pokojowego armia niewolników czekała przed murami Kartaginy na wypłacenie zaległego żołdu. Dowódca armii Kartaginy, Hamilkar (ojciec Hannibala) ciągle nie powrócił do miasta, skarbiec był uszczuplony wskutek dotkliwych kontrybucji wojennych, zaś wielu członków Rady Kartaginy starało się odwlekać wypłacenia żołdu. W końcu najemnicy zbuntowali się, zniszczyli ogrody oraz wykradli bezcenny artefakt - misteryjny święty zaif, co spotkało się z gniewem i wściekłością Kartagińczyków.

Sytuacja stawała się coraz bardziej napięta, podległe Kartaginie plemiona Libii wznieciły powstanie i wspólnie z najemnikami rozpoczęli oblężenie miasta. W tle zaś mamy niezwykle piękną i wzruszającą historię Salambo - córki Hamilkara, oraz Matha i Spendiusza - dwóch członków armii najemników, którzy stali za buntem najemników.

Z powieści historycznej Flauberta możemy dowiedzieć się wiele na temat kultury i obyczajów Kartaginy - wspaniałego państwa, które panowało w basenie Morza Śródziemnego na długo zanim Rzymianie zbudowali swoją potęgę.

Co ciekawe, bohaterowie powieści Flauberta, Matho i Spendiusz, zostali wspomniani w jednym z utworów francuskiego rapera Akhenatona (“A vouloir toucher Dieu”). Ciekawe kiedy doczekamy sytuacji, kiedy polscy raperzy będą w świadomy i przemyślany sposób nawiązywać do nieoczywistych i mniej znanych bohaterów literackich i historycznych?

Książkę "Salambo" Faulknera znaleźć można tutaj: http://selkar.pl/salambo-2.