Książki dla dzieci młodszych i starszych

2014-10-31

Jak wiemy, wraz z wiekiem zmieniają się nasze preferencje - inne rzeczy nas bawią, inne nas ciekawią, inspirują, czy też pobudzają do refleksji. Takie zmiany w postrzeganiu różnych aspektów rzeczywistości zaobserwować możemy już w najmłodszym wieku na podstawie… książek dla dzieci i zabawek.

Książki dla dzieci bardzo różnią się od siebie w zależności od wieku czytelnika dla jakiego są przeznaczone. Książeczki dla najmłodszych dzieci to praktycznie same kolorowe obrazki, mają też twarde, tekturowe strony, które zabezpieczają je przed przypadkowym uszkodzeniem przez dziecko.

Książki dla starszych dzieci (powiedzmy w wieku 3-6 lat) są już nieco bardziej skomplikowane, zawierają oprócz kolorowych obrazków również różnego rodzaju wierszyki i rymowanki, a także zagadki czy też elementy kształcenia plastycznego (wyklejanki, kolorowanki).

Książki dla dzieci w wieku 6-8 lat są już znacznie bardziej skomplikowane, mniej w nich obrazków, więcej treści. W tym wieku dzieci czytają już często same, bez pomocy rodziców, tak więc niektóre książki przygotowane są właśnie pod kątem samodzielnej lektury dziecka.

Książki dla jeszcze starszych dzieci (10-12 lat) to już praktycznie zupełnie inny typ literatury, można nawet powiedzieć że jest to już literatura młodzieżowa, gdyż książki dla tej grupy wiekowej pełne są ciekawych bohaterów, czy też egzotycznych krain i przygód, które są znane z wielu młodzieżowych powieści i książek.