Popularni polscy autorzy książek młodzieżowych

2014-11-27

Literatura dla młodzieży praktycznie od początku XX wieku była ważnym elementem dorastania w wielu krajach świata. Również w Polsce książki młodzieżowe mają swoją długą historię, a do autorów, którzy pisali dla młodzieży zaliczyć możemy takie postacie polskiej literatury jak Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Irena Jurgielewiczowa, czy Joanna Chmielewska.

Książki młodzieżowe na ogół mają pewne szczególne cechy. Przede wszystkim opisują przygody osób młodych. Dorastanie i dojrzewanie zawsze wiążą się z wieloma rozterkami i problemami, które w tym wieku urastają do rangi kluczowych spraw.

Dzięki lekturze książek młodzieżowych możemy poznać świat przeżyć osób w podobnym wieku, poznać ich dylematy, wspólnie zmierzyć się z problemami. Dzięki temu łatwiej przyjdzie nam zmierzyć się z własnymi wyzwaniami i problemami dnia codziennego.

W książkach młodzieżowych większość czytelników szuka ciekawej fabuły, wartkiej akcji, interesujących bohaterów, a także czegoś, co trudno znaleźć w literaturze innego typu - problemów i wyzwań, które wiążą się z dorastaniem.

Również starsi czytelnicy, a już zwłaszcza rodzice dzieci w wieku nastoletnim mogą sięgnąć po współczesne książki młodzieżowe, gdyż za ich sprawą możemy lepiej zrozumieć dylematy, postawy i zachowania współczesnej młodzieży.