Dla kogo książki horrory?

2015-10-11
Każdy czytelnik ma swój ulubiony gatunek literatury. Jedni chętnie czytają poezję, inni książki obyczajowe, jeszcze inni kryminały, sensację lub horrory książki. Nie zawsze potrafimy uświadomić sobie, jakie cechy gatunku powodują, że jest naszym ulubionym. Spróbujmy tą kwestię trochę uporządkować i wskazać najważniejsze zalety.

Literatura obyczajowa
Najbardziej powszechny gatunek. Pozwala czytelnikowi:
•    poznawać różne kręgi kulturowe,
•    przeżywać dylematy bohaterów,
•    jest napisana pięknym językiem.

Kryminały
To klasyka. Czytelnicy cenią ten gatunek przede wszystkim za walory poznawcze, trochę dreszczyku, logiczność akcji i możliwość wcielenia się w detektywa. To doskonałe książki dla tych, którzy lubią analizować i zgadywać.

Sensacja
Książki z tego gatunku charakteryzują się wartką akcją, napięciem, doskonałą analizą faktów. Często odwołują się do wydarzeń prawdziwych lub bardzo prawdopodobnych. Najczęściej poruszają tematy związane z zagrożeniem nuklearnym, użyciem broni biologicznej, działalności wywiadów poszczególnych państw. Dodatkowy atut książek z tego gatunku to postacie bohaterów, którzy muszą nie tylko ryzykować, ale i dokonywać wyborów.

Horror
Książki horrory łączą w sobie fantazję, grozę i emocje. Ten gatunek ceniony jest przez czytelników za możliwość innego spojrzenia na rzeczywistość, z dystansem. Horrory pobudzają wyobraźnię i wywołują emocje. To literatura zdecydowanie dla osób o mocnych nerwach.

Kto nie znajdzie w tych gatunkach nic dla siebie, może spróbować z literaturą faktu, reportażem lub pamiętnikami.