Sztuka dobrego jedzenia według Pani Ciesielskiej

2016-12-04

Coraz większa liczba ludzi skarży się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Stąd ostatnio modnymi stali się wszelkiego rodzaju dietetycy, psychologowie żywienia i inni tego rodzaju specjaliści. Przed jednak całym zamieszaniem z tą modą w Polsce ukazała się książka bezpośrednio dotykająca tematu filozofii i kulinariów.


Jedz zgodnie z sobą

Filozofia smaku Anny Ciesielskiej to przede wszystkim podręcznik dobrego życia. Pozwala on na odkrycie tego, w jaki sposób powinniśmy się odżywiać, aby w zgodzie z własnym ciałem i duchem zachować zdrowie. Dzięki poradom zawartym w książce, także osoba, która nie ma bezpośredniego związku z rozwojem duchowym może w prosty sposób przyswoić zasady filozofii smaku czyli tego w jaki sposób odżywiać się w zgodzie z własnymi potrzebami.


Przypraw swoje życie

W kuchni jaką uznajemy za tradycyjną w Polsce brak jest wyrazistych przypraw, a niektóre używane przez nasze babcie może i nadają smak, ale nie będą one w zgodzie z naszym ciałem i duszą. Dlatego książka przekazuje w sposób prosty w jaki sposób dobierać przyprawy i produkty zgodnie z tym co jest dla nas zdrowe i dobre. Niektóre z przypraw powinniśmy wyeliminować z naszej diety tak aby zachować równowagę ciała i duszy.