Książki dla młodzieży - jaka tematyka?

2017-01-22

Młodzież stanowi specyficzną grupę odbiorców literatury - rozczarowani dziecięcymi książkami i jednocześnie znudzeni "dorosłymi", szukają czegoś, co będzie napisane specjalnie dla nich. Niektórych nastolatków nie trzeba namawiać do czytania, inni dopiero odkrywają możliwości, jakie ono niesie. Z pewnością jednak dobre książki dla młodzieży przypadną do gustu i jednym, i drugim.

Możliwość identyfikacji

Wielu młodym ludziom podobają się takie książki jak w tej liście Legolas, które poruszają istotne problemy. Popularną tematykę stanowią relacje międzyludzkie i związki, tak istotne w tym wieku. Z równym zaciekawieniem młodzież czyta książki o cechach reportażu, które dotyczą uzależnień, problemów i dylematów. Takie książki dla młodzieży pozwalają zmierzyć się z niedostępnymi do tej pory aspektami życia lub poszukać odpowiedzi na własne, ważne pytania.

Oderwanie od rzeczywistości

Drugim istotnym motywem przewodnim książek dla młodzieży jest świat fantastyczny, całkiem oderwany od rzeczywistości. Taka lektura zapewnia przeżycie niezwykłych przygód, emocje i niezwykle wciąga. Często bohaterowie są stawiani przed szeregiem trudnych wyzwań, a w międzyczasie borykają się także z kwestiami osobistymi, takimi jak miłość czy problemy w paczce przyjaciół.