Czy magia istnieje?

2017-02-07

Każdy z nas zna te legendy, każdy czytał je choć raz lub czytano mu je, kiedy był młodszy. Baśnie tysiąca i jednej nocy to w Polsce znany tytuł, legendy o Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach czy o cudownej lampie Aladyna to niemal kanon polskiej ezoteryki ogólnodostępnej. Spójrzmy jednak na sprawę ezoteryki i magii nieco głębiej - czy to naprawdę istnieje, czy to działa?


Czary-mary, hokus-pokus?

Nie do końca, bo nie na tym polega sztuka ezoteryki. Na polskim rynku nie brakuje wartościowych tytułów o charakterze opisowym, które przytaczają różne sposoby na choćby kontakty z osobami nieżyjącymi, pokazują rytuały znane od wieków z zakresu tak zwanej białej magii. Choć często patrzymy na to wszystko z przymrużeniem oka, to nie ulega wątpliwości, że ludzie od wielu tysiącleci wierzą w istnienie pewnych sił nadprzyrodzonych, wierzą w możliwość kontaktu z duchami czy złego fatum.


Magia w naszym życiu?

Autorzy książek o tematyce magicznej są dosyć zgodni - magia istnieje w naszym życiu, stykamy się z nią codziennie w takiej czy innej formie. Ciągły pęd, życie w biegu, pogoń za ciągle to nowymi marzeniami, nie pozwala nam jej dostrzec, a co za tym idzie, omija nas bardzo wiele w życiu. Choć w baśniach tysiąca i jednej nocy magia ukazana jest bajkowo, to wcale nie znaczy, że w sposób nieprawdziwy.