Czym są baśnie dla dzieci?

2017-03-01

Baśń dziecięca należy do gatunku literackiego o bardzo długim rodowodzie. Jednym z jej rodzajów jest baśń ludowa, będąca częścią literatury mówionej. Przez wiele wieków baśnie dla dzieci przekazywane były wyłącznie drogą ustną, dzięki czemu udało się je upamiętnić. Tego typu opowiadania są bardzo proste i dobrze zrozumiałe dla dzieci, które mogą w baśniowej historii odnaleźć wiele jasnych ludzkich charakterów, motywów działań czy uczuć. Tego typu baśnie opowiadają o poświęceniach i miłości, ale również zawiści i zazdrości.

Dobrym przykładem mogą być też baśnie literackie, które są dziełami chociażby Andersena. Baśnie te różnią się od ludowych, ponieważ zawierają bardziej zniuansowanych bohaterów oraz rozmaite podteksty. Dzięki temu są to utwory wielowarstwowe, które wymagają od dzieci abstrakcyjnego myślenia. Treść literackich baśni dla dzieci podejmuje trudne tematy, takie jak śmierć, strata czy bieda. Mają jednak bardzo duży walor edukacyjny, dzięki czemu czytanie ich znacząco wpływa na rozwój dziecka.

Natomiast baśnie nowoczesne opowiadają przede wszystkim o samych dzieciach, ich życiu oraz sposobie postrzegania świata. Historie łączą w sobie świat realny z fantastycznym. W baśniach tego typu często występują magiczne przedmioty i zdolności, dzięki którym dziecko może spełnić swoje marzenia o wczesnej dorosłości, przygodach czy lataniu. Zazwyczaj baśnie nowoczesne pozwalają dzieciom na utożsamienie się z głównym bohaterem.