Książki młodzieżowe z gatunku fantasy

2018-05-23

Gatunek fantasy jest ostatnio bardzo popularny w Polsce, głównie w literaturze młodzieżowej. Wiele popularnych książek młodzieżowych polskich i zagranicznych należy do tego właśnie gatunku i często figurują one na liście bestsellerów.

Znani polscy twórcy fantastyki


Niekwestionowanym królem fantastyki polskiej jest Andrzej Sapkowski, autor cyklu opowiadań o Wiedźminie. Jego książki młodzieżowe (https://ksiegarnia.pwn.pl/Ksiazki/Literatura-polska-dla-mlodziezy,2196986,k.html) tak bardzo spodobały się światu, że powstały ich trzy adaptacje w formie gier komputerowych, z których trzecia część, Wiedźmin 3: Dziki Gon, odniosła ogromny sukces na rynku światowym i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gier z gatunku RPG ostatnich lat. Inni znani polscy twórcy to na przykład Jakub Ćwiek, który kilka lat temu podbił rynek fantasy swoją serią o Kłamcy, będący również autorem takich cyklów jak Chłopcy czy Dreszcz.

Dlaczego fantastyka jest tak atrakcyjna dla młodzieży?


Można śmiało stwierdzić, że fantastyka jest jednym z najbardziej lubianych przez polską młodzież gatunków literackich. Ma na to wpływ wiele czynników, na przykład atrakcyjność fantastycznych światów i ekscytujące przygody, jakie w książkach przeżywają żyjący w nich bohaterowie. Fantasy pozwala oderwać się od rzeczywistości, zagłębić w świecie mitów i legend, znanych z wielu popularnych gier RPG, przez co książki te uwielbiają też gracze. I choć książek z gatunku fantasy jest tak wiele, wciąż pojawiają się w nich nowe, unikalne motywy, wcześniej nie wykorzystane pomysły i światy, które zaskakują swoją złożonością.