Dla kogo pisane są romanse?

2018-10-01

Romanse zwykło się stereotypowo określać mianem literatury kobiecej, co w głównej mierze jest słuszne, ponieważ statystyki pokazują, iż zdecydowana większość czytelników romansów to osoby płci żeńskiej. Niemniej jednak wielu panów najzwyczajniej w świecie nie przyznaje się do czytania powieści tego gatunku, obawiając się, iż zostanie to uznane za mało męskie. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że miłość, związki, partnerstwo, jako doświadczenia życiowe stają się udziałem wszystkich, nie ma bowiem ani jednej osoby, która choć raz nie byłaby w kimś zakochana. Romanse nie są zatem przeznaczone wyłącznie dla konkretnej grupy czytelników, lecz każdy może spróbować znaleźć w nich coś dla siebie.

https://ksiegarnia.pwn.pl/Trzy-metry-nad-niebem,748032150,p.html

Coś, co zaskoczy


Oczywiście, obecnie czytelnicy są bardziej wymagający. Klasycznych romansów, opartych na tych samych motywach napisano już tak wiele, że stały się zbyt mało zjadliwe dla osób, które nie są szczególnymi koneserami gatunku. Współczesna powieść z gatunku romansu "Trzy metry nad niebem" (autorem jest Włoch Federico Moccia), operuje poniekąd starym jak świat motywem: ona go kocha, on ja kocha, lecz z jakiegoś powodu nie mogą być razem. Jesteśmy przyzwyczajeni do szablonu, zgodnie z którym bohaterowie się rozstają, ale po licznych perypetiach wszystko kończy się happy endem.


Czy "Trzy metry nad niebem" to powieść przewidywalna?


W "Trzech metrach nad niebem" oraz jej pozostałych dwóch częściach nic nie jest takie oczywiste, a książki trzymają w napięciu do samego końca, dzięki towarzyszącej bohaterom tajemnicy, która ujrzy wreszcie światło dzienne. Życie bywa nieprzewidywalne, więc element suspensu może zostać doceniony. Dzisiejsze romanse są zatem pisane dla osób, które pragną więcej, są wnikliwymi obserwatorami rzeczywistości i wykazują się niejednostronnym spojrzeniem.