Siła nawyku

2018-10-25

Siła nawyku ma ogromną moc, z której być może niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy. To właśnie nawyki i przyzwyczajenia, a także przywiązanie właśnie do tych czynności, decydują o tym, jak żyjemy i w jaki sposób. Nie każdy zwraca jednak na to swoją uwagę albo po prostu nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Oczywiście w literaturze można znaleźć dużo pozycji, mówiących właśnie o sile przyzwyczajenia i o tym, jak wpływa ona na jakość życia.


Dlaczego wykonujemy stale te same czynności i co o tym decyduje?


Siła nawyku to coś, co zapisane zostaje głęboko w głowie i nie podejmując konkretnych kroków, bardzo trudno jest to zmienić. Większość osób nawet nie zwraca uwagi na czynności, które wykonuje każdego dnia, ponieważ wydają im się one mechaniczne i naturalne. Jednak specjaliści z zakresu psychologii oraz zachowań człowieka udowadniają, że wszystkie nawyki i przyzwyczajenia można zmienić, ponieważ to, że są one ukryte wewnątrz człowieka, nie zmienia tego, że przy odrobinie chęci można mieć na nie znaczący wpływ, a co za tym idzie, całkowicie odmienić swoje losy!

Książka "Siła nawyku" Duhigg'a to właśnie najlepszy dowód na to, że wszystko można zmienić, a za zmianami zawsze podąża sukces, który można z łatwością osiągnąć, jeśli tylko zastosuje się do kilku podstawowych zmian. Warto o tym pamiętać, a pozycję napisaną przez Duhigg'a mieć u siebie na półce i zaglądać do niej zawsze w razie potrzeby. Na pewno jest to jedna z lepszych lektur typowo edukacyjnych i rozwijających człowieka.