Ebooki - jakie są ich zalety?

2023-04-11

Tradycyjne czytelnictwo odchodzi powoli do lamusa i należy powiedzieć, że widać to również po polskim społeczeństwie. Choć w naszym kraju są jeszcze programy czy też kampanie, które promują czytelnictwo, to jednak odzew jest niewielki. Technologia wybiera stare, sprawdzone sposoby i tak też ma się to w przypadku czytania książek. Postanowiliśmy wziąć pod lupę e-booki i dokładnie się im przyjrzeć - czy jest to rozwiązanie przyszłości, czy też jednak fanaberia naszych czasów?

E-booki to oszczędność miejsca na półkach

Każdy fan czytelnictwa dobrze wie, że gdy chce mieć wiele książek, to trzeba podkreślić, że należy wygospodarować odpowiednią ilość miejsca w swoim pokoju na półkach. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ miejsca zawsze jest nie mniej i nie więcej, a ebooki mają to do siebie, że możemy wiele książek przechowywać w konkretnym miejscu, czyli urządzeniu. Może być to laptop, nawet tradycyjny komputer, ale jednak w ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z elektronicznych czytników, które dodatkowo są tak stworzone, aby chronić oczy i nie narażać ich na działanie światła. Logiczną konsekwencją jest to, że łatwiej jest zabrać na wakacje czytnik z książkami niż wiele egzemplarzy, które obciążają nasze plecy i miejsce w walizce. Są również ogólnodostępne w internecie, np. na stronie https://www.ibuk.pl/eksiazki.html.


E-book to ekologiczne rozwiązanie

Obecnie coraz więcej mówi się o tym, żeby chronić naszą ziemię i oszczędzać papier. Oczywiście, do tego też się przyczyniają twórcy, którzy wydają książki kiepskiej jakości i bez większej wartości merytorycznej dla odbiorcy, natomiast nie sposób zauważyć, że ebooki są opcją, która jest ekologiczna. Nie marnujemy papieru w ciemno, tylko korzystamy z czytnika czy innego urządzenia. Jasne, zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób kocha czytanie tradycyjnych książek, ale rozważenie ebooków również może przynieść skutek.